С Георги Гаврилов – за „Поезия срещу войната“

  Три дни преди книгата „Поезия срещу войната“ да тръгне към читателите си, за да развие и предаде своето послание, разговаряме с инициатора на проекта, вложил сърцето и усилията си в неговата реализация – Георги Гаврилов:
Още информация „С Георги Гаврилов – за „Поезия срещу войната““

Здравка Евтимова: Трябва да се изправим срещу личността, която ни смалява

  Предлагаме ви разговор на Валентин Дишев със Здравка Евтимова, започнал с взиране в нейния нов роман – „Резерват за хора и вълци“ („Жанет 45“, 2022 г.):

Още информация „Здравка Евтимова: Трябва да се изправим срещу личността, която ни смалява“

Георги Господинов: Само малкото може да бъде навсякъде…

  На 4 юни, събота, от 11:30 ч. (шатра 32) – като част от програмата „Среща с автограф“ на идателство „Жанет 45“ в рамките на Пролетния панаир на книгата пред НДК – можете да се срещнете с Георги Господинов, да получите автограф, да поговорите с него, да се срещнете за първи път с неговите „Избрани истории“ (подборка от любимите разкази на автора)…
Още информация „Георги Господинов: Само малкото може да бъде навсякъде…“

С Русен Дойков – разговор за „Достатъчно носталгия“

Предлагаме ви разговор на Валентин Дишев с Русен Дойков за първата му книга с поезия – „Достатъчно носталгия“ („Факел“, 2022 г., редактор е Елин Рахнев, оформление и офорти: Чавдар Щипков):
Още информация „С Русен Дойков – разговор за „Достатъчно носталгия““

С Красимир Лозанов – за чудесни хора и книги


  Предлагаме ви разговор на Валентин Дишев с Красимир Лозанов за Здравка Петрова и нейното преводаческо и човешко дело, за Георги Господинов и най-новата му книга – „Избрани истории“; за новия роман на Здравка Евтимова – „Резерват за хора и вълци„; за сборника с разкази на Йорданка Белева „Таралежите излизат през нощта“; за Евгения Белорусец и нейната книга „Щастливи падения“ и за Гаска Шиян със „Зад гърба“:




* Ако мобилkото Ви устройство не поддържа нашия плейър, можете да получите достъп и прослушате или свалите файла чрез този хиперлинк.


Този разговор е и част от виртуалната селекция на Национален литературен фестивал „Глоси“.

С „Лъвовъ мост. Разкази от денонощното“


   Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Камелия Панайотова и Александър Колев за неговата книга „Лъвовъ мост. Разкази от денонощното“:



„Може ли да ме полюлееш“: разговор с Цветелина Георгиева

  „Именно светът като чудо е отправната точка на авторката в сборника с разкази „Може ли да ме полюлееш“. Чудо, което провокира въображението да създаде истории, движещи се на границата между реалното, психичното и сомнамбулното, между съня и събуждането, между пейзажа на фантазията и бързата скица от натура. Сякаш действително едно око поглежда през прозореца навън или навътре от себе си, използва различните цветове, геометрии и композиции от пространството, за да го насели с идеи, образи и движения…“ – с тезидуми започва рефлексията на Росица Ангелова върху новата книга на Цветелина Георгиева – „Може ли да ме полюлееш“ (Жанет 45, 2022 г.).

    Разговор на Валентин Дишев с Цветелина Георгиева точно за „Може ли да ме полюлееш“ ви предлагаме да чуете:
Още информация „„Може ли да ме полюлееш“: разговор с Цветелина Георгиева“

„Годината на март“

   В предговора си към своята книга „Годината на март“ Биляна Тодорова пише: „Когато съставих черновата за „Годината на Март”, за първи път погледнах какво съм събрала и си казах – книга има.

  Виждам я, но не я познавам още. Стори ми се, че, събрани така, стихотворенията заживяха някакъв нов, непонятен за мен живот, придобиха нов смисъл. И за кратко аз не знаех как се казва той.

  Затова се опитах да очертая граници около тоя нов организъм – точно и внимателно, както се огражда местопрестъпление. Да видя каква е формата му. Да отбележа мястото му върху картата.
  Така се роди „Годината на март”. Тя събира в своите очертания всичко онова, което е умирало и възкръсвало в мен през едно особено време от живота ми. Искаше ми се да кажа няколко думи, да хвърля светлина върху този период, но истината е, че ако бях способна да направя това, тази книга нямаше да я има“.
   Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Биляна Тодорова за „Годината на март”:
Още информация „„Годината на март““

Александър Христов: „… заради всичко, което ни заобикаля“

Предлагаме ви разговор на Валентин Дишев с Александър Христов за книгата му „Ако мястото е време“, завършващ с думите, дали заглавието на тази публикация:
Още информация „Александър Христов: „… заради всичко, което ни заобикаля““

Да си спомним за Владимир Трендафилов

На 8 май 2019 г. ни напусна поетът, преводачът, изследователят и преподавател Владимир Трендафилов.

Предлагаме ви да си спомним за него и неговата значимост за литературните процеси у нас в предходните няколко десетилетия, чрез фрагмент от разговор с Владимир Трендафилов (от 2007 г.), завършващ с думите „Поезията е в криза и това е оптимистично – много е важно тя да загуби от своето символично лустро в публичното поле. Да не се чувстват хората масово длъжни да я харесват… Когато нейното излъчване се свие до хората, които реално четат поезия, това ще бъде един много добър старт за следващи школи, тенденции, развития…“:
Още информация „Да си спомним за Владимир Трендафилов“

С Милен Миланов за „Долината на щастливците“

Предлагаме ви разговор на Валентин Дишев с Милен Миланов за „Долината на щастливците“ (Сиела, 2022 г.):
Още информация „С Милен Миланов за „Долината на щастливците““

Стефан Иванов в „Поезия на петия етаж“ (… противоотрова на пропагандата е и безкомпромисната литература)

Предлагаме ви думи на Стефан Иванов – фрагмент от документален запис от събитието „Поезия на петия етаж“, инициирано от Министерство на културата и провело се на 21 март 2022 г., в който той чете стихотворенията: Юрий Андрухович, „Казарма“ (в превод на Албена Стаменова); Люба Якимчук, „Молитва“; Сергий Жадан (в превод на Райна Камберова):
Още информация „Стефан Иванов в „Поезия на петия етаж“ (… противоотрова на пропагандата е и безкомпромисната литература)“

Георги Гаврилов: Най-великият ден на света

Предлагаме ви да чуете как Георги Гаврилов чете стихотворението си „Най-великият ден на света“ – фрагмент от документален запис от събитието „Поезия на петия етаж“, инициирано от Министерство на културата и провело се на 21 март 2022 г.:
Още информация „Георги Гаврилов: Най-великият ден на света“

Вангел Имреоров в „Поезия на петия етаж“

Предлагаме ви думи и стихове от Вангел Имреоров – фрагмент от документален запис от събитието „Поезия на петия етаж“, инициирано от Министерство на културата и провело се на 21 март 2022 г.:
Още информация „Вангел Имреоров в „Поезия на петия етаж““